
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Max Power Dissipation | 15 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.35 V |
| Power Dissipation | 15 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Input capacitance | 20 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.75 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 71 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.75 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.35 V to 5.25 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.35 V |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | Supply |
Stock: 568
Distributors
pcbx
Unit Price$5.11218
Ext.Price$5.11218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.11218 | $5.11218 |
| 10 | $3.96256 | $39.62560 |
| 25 | $3.67508 | $91.87700 |
| 50 | $3.52411 | $176.20550 |
| 100 | $3.37931 | $337.93100 |
| 300 | $3.24550 | $973.65000 |
| 500 | $3.11699 | $1558.49500 |
